Site Kuralları

1-) Anayasamızın 3. Maddesinde( Değiştirilemez) olduğu gibi sitemizin dili Türkçedir. Ülkemizin en büyük edebiyat portalı olmaya aday sitemizi; her kesimden Türkçe konuşan insanların takip ettiğini unutmayınız. Dil ve Anlatım kurallarına uygun olmayan yazılar ve konu başlıkları sitede kirlilik yaratmaktadır. Sitemizde yazı yazabilmenin ilk kuralı düzgün Türkçe kullanmaktır.

2-) Sitemizde; üyeler arasında yapılan özel mesajlaşmalardan yönetim sorumlu tutulamaz. Yazılan mesajlardan tamamen yazan site üyesi sorumludur. Ancak üyelerimiz yönetim panelindeki güvenlik seçeneklerini kullanarak, mesaj almak istemedikleri kesimi engelleme yoluna gidebilir.

3-) Tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu, kişiliği rencide edici v.b. mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik iletiler göndermek ve materyaller kullanmak siteden ihraç nedenidir. Bu tür mesajları alan üyemiz “Yönetime Mesaj” butonunu kullanarak ya da iletişim bölümünü kullanarak bize bildirmekle mükelleftir. Karşı atak olarak; site üyelerini haberdar eden, site yöneticilerini göreve çağıran ya da üçüncü bir şahsı küçültücü veya hakaret edici provoke amaçlı yazılar yayınlamakta ihraç nedenidir. Sitenin huzurunu kaçıran her iki tarafta sitede barındırılmaz.

4-) Açıktan msn ve benzeri mesajlaşma irtibat adresi vermek, karşı cinse sarkıntılık yapmak, asılmak kesinlikle yasaktır. Unutmayın burası arkadaş bulma ve chat sitesi değildir. Mağdur üyenin yönetime gönderdiği mesaj haklı görüldüğü takdirde herhangi bir uyarıya gerek görülmeden siteden uzaklaştırma yapılır

5-) Site Yönetimi tarafından, aynı kişinin birden fazla rumuz veya isimle, ya da farklı e-posta adresi ile mükerrer üye oldukları ve provoke amaçlı yazılarına, kendi kendilerine yorum adı altında görüş bildirdiklerine ya da siteden ihraç edilen üyelerin başka bir üyenin sayfasında yazı yayınladıklarına ve yorum yaptıklarına tanık olunmaktadır. Bu gibi durumların tespiti halinde; bu kişilerin üyelikleri sonlandırılacaktır

6-) Sitemizde, kişisel menfaatinizin olduğu siteleri ziyaret edilmesini talep etmeniz, herhangi bir şekilde satılan veya aracı olunan bir "ürünün" reklâmını yapmanız ve bunlar dışındaki tüm ticari kaygı güden mesajlar ve crack, warez, hack appz ve benzeri sitelerin tanıtımında bulunmanız kesinlikle yasaktır.

7-) Üyelik sonlandırılması sadece kesin olarak kurallara uymayan kişilere uygulanır. Bunun haricindeki üyelik sonlandırılması, yazıların silinmesi, üyeliğin silinmesi gibi istekler (çok özel şartlar hariç) geçersizdir. Çünkü yazılar ve yazan üye isimleri siteye mal olmuştur. Bu tür isteklere cevap verilmeyecektir.

8-) Halen yürürlükte olan Anayasa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen yazılar siteye gönderilemez. Böylesi aykırı yazılar görüldüğü anda silinecektir. Gözden kaçan ya da geç kalınan yazılar hakkında kanuni takibat yapılması gerektiği hallerde yazı sahibinin IP adresi yasal mercilere teslim edilecektir.

9-) Etnik kökeni farklı olsa da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kardeşlerimiz hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü her ne şekilde olursa olsun hak talep edici fikirleri içeren yazılar yazılamaz. (Örneğin: Türk, Kürt, Ermeni, Yahudi, Çerkez, Zenci, Hint, Arap, Çingene, Roman, Rus, Göçmen v.b. gibi.)

10-) Etnik köken, din, dil, ve ırk gibi kişiye özel kavramları övmek veya tahrik edici tarzda konu edinmiş; herhangi bir siyasi odaklı, düşünce ve idolü konu edinmiş ve aşırıya gitmiş; içeriğinde kişi hak ve özgürlüklerini istismar edici nitelik taşıyan; eşitli taraf veya düşüncelerde fanatizme kadar varan anken açmak kesinlikle yasaktır.

11-) Anayasa / MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” Bu bağlamda; edebi değeri olan yazılar hususunda site yönetimi önyargısız ve tarafsızdır. Ancak hiç kimse ilgili kurumların belirlediği çerçevenin dışında, kuralları düzenlemek, dayanağı olmayan fikirlerini site içerisinde kabul ettirmeye çalışmak, dayatmak haklarına sahip değildir. Sonuç olarak dini öven ya da yeren, tarikat ya da cemaat propagandası yapan, inanan insanlara ya da inanmayan insanlara hakaret eden yahut fikirlerini değiştirmeye çalışan hiçbir yazıya müsamaha gösterilmeyecek, yazı sahibi uyarılacak, gerekiyorsa siteden uzaklaştırılacaktır.

12-) 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereği suç teşkil eden başka sitelerden, dergi, kitap, vs. matbu yayınlardan çalınan eserlerin kaynak gösterilmeden ya da alıntı olduğu belirtilmeden kendi eseriymiş gibi yayınlayan üyeler uyarısız ihraç edilecektir. Bu şahısların daha sonra diğer site üyelerimize ulaşarak asılsız provoke çalışmalarına engel olmak amacıyla, sadece üyelerimizin yönetim panelinden ulaşabileceği “İhraç Odası” sayfasında ihraç gerekçeleri teşhir edilecektir.

13-) Edebi niteliği olmayan salt propaganda içerikli parti ve siyaset yazıları kesinlikle yasaktır.

14-) T.C. yasalarında herhangi bir eylem, yürüyüş. vs yapmak için Emniyet kolluk kuvvetlerinden yazılı izin alma zorunluluğu bulunmaktadır. T.C.K. da yapılan son değişiklikler internet ortamında da yapılan her türlü işlemin yasalara uygunluğunu denetleyecek niteliktedir. Bu bağlamda site üyelerinden herhangi birisinin tek başına eylem yapma kararı mesnetsizdir. Yönetimden izin almadan bir eylem başlatmak, mesaj yolu ile üyelerimizi iştirake çağırmak ihraç nedenidir. Katılımcı üyeler de, yapılan eylemin gerekçesine göre yönetimin alacağı kararla belirli bir süre ya da tamamen uzaklaştırılır.

15-) Yazılarınızın yedeğini yönetim panelindeki yedekleme linkinden alabilirsiniz. Sitemizin arşiv tutma yükümlülüğü yoktur. Herhangi bir sistem sorunundan dolayı silinen yazılar ya da kurallara aykırı davranışları nedeniyle ihraç edilen üyelerimizin yazıları hiçbir şekilde iade edilemez, sistemden tamamen silinir.

16-)Bir hafta süre banlanan Sorumlu ya da Profesyonel Yazarların eski statüleri 6 ay süre ile geri verilmez.

17-) Site kurallarında mevcut maddelere uymayan üyeler herhangi bir ikaza gerek duyulmadan uzaklaştırılır. Kurallarda bulunmayan bir aksaklık halinde yöneticiler tarafından uyarılır, davranışın tekrarında sistemimizden kayıtları silinir.

18-) Site kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakkı site yöneticilerince her zaman saklıdır.

19-) Sitenin işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları bilgilendirmek sitenin veya yöneticilerin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.

20-) Siteye üyeliğinizde girdiğiniz kişisel bilgiler, sadece site yöneticileri tarafından görülebilir. Yasal merciler dışında hiçbir şekilde üçüncü şahıslara verilmez.

21-) Siteye üye olan herkes bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır.

Giriş PaneliHaftanın Konusu
Barış

Bu hafta, haftanın konusu Barış seçilmiştir. Bu konuda yazılan yazıları okumak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz...

Yazıları Oku

Okudunuz mu ?

AhmetTalayhanBu Sana Yazdığım Son Satırlar
Ahmet Talayhan

Kitaplar

Ne Bilim Ya 2Ne Bilim Ya 2
Lütfi Şahin

Köşe Yazıları

Erol SunatBu Kibarlık Bizi Öldürecek!
Erol Sunat

Ertuğrul Erdoğanİyi Bir Hamle Yapmalıyız
Ertuğrul Erdoğan