Sessiz Sözler


Sitedeki tüm yazar dostlarıma merhaba derken, uzun yıllar emek verdiğim, tam tamına 720 sayfalık uzun soluklu romanım Sessiz Sözler-Özüne Tutunanların Dili hakkında yayınevim tarafından yazılan Önsöz yazısını paylaşmak istedim.

Saygılarımla


SESSİZ SÖZLER (ÖNSÖZ)
Kızı Asiye üç yaşında, oğlu Ümit altı aylıkken subay kocası şehit düşen genç bir kadın düşünün. Sonra da onun bir daha evlenmeden ve namusunu koruyarak hayat mücadelesi verdiğini hayal edin. Bu kutsal anne nice maddi-manevi zorluklar çekmiş ve çocuklarını büyütüp yetiştirebilmek için nice sıkıntılara katlanmıştır öyle değil mi?
Bu zorlu hayat mücadelesinin dram hâlini ise üniversite çağına gelmiş Asiye yaşayacaktır artık; çünkü o kutsal kadın kansere yenilmiş ve genç kız, askerî lise sınavlarını kazanan kardeşiyle beraber ortalıkta kalakalmıştır.
Sonrasında toyluktan kaynaklanan yanlış bir karar sonucu yanlış bir evlilik…
Ve Adin… Evliliği ne kadar yanlış da olsa genç kadını hayata bağlayan, güzeller güzeli biricik kız evlat…

Sevgiden yoksun bir yaşama, çekilen maddi sıkıntılara alkol ve aldatma eklenirse nasıl bir aile hayatı oluşur bir tahayyül edin.

Tüm bu süreçte kocasını alkolden koparıp onu Hak yoluna getirmeye çalışan, evinin maddi sıkıntılarına çareler arayıp bulan ve kızını büyütürken öksüz-yetim kardeşini de okutup evlendiren bir genç kadın… Asiye…

Ahlakı, fazileti, fedakârlığı, aile müessesesine olan saygısı onu bir sabır taşı abidesi hâline getirmiştir.

Romandaki heyecan ve düşünsel zenginlikler tam burada başlıyor. Çünkü Asiye mizacına çok uygun olan ve iç dünyasına muhteşem güzellikler katan dinî bir akımla tanışmıştır: Tasavvuf.

Sonrasında sofilik yolunda ağır ve emin adımlarla yürürken irfan sahibi mürşitlerle tanışacak; Mekke, Kudüs gibi şehirlerde seyahat edecek; İslam’ın üçüncü kutsal şehri addettiği İstanbul’un sırlarına vakıf olacaktır.

Okuyucular bu eserde, çağdaş derviş Asiye’yle birlikte kutsal şehirlere yolculuk yaparken oldukça heyecanlanacak ve aynı zamanda dinî, tasavvufî konularda birçok bilgiye sahip olacaktır.

Ayrıca atom çekirdeğinden galaksilere kadar birçok sırrın aydınlatıldığını görecektir.
Sade bir dille, yalın ve açık bir anlatımla, gerilim ve kültür öğeleri iyice harmanlanarak kaleme alınan bu romanın edebiyat dünyasında ses getireceği kuşkusuzdur.


Yazı Sahibi

Ayşegül Samur
Ayşegül Samur
Yazı Sayısı 1 Yazısı var.
Aldığı Yorum 5 Yorum Almış
Özel Üye Özel Üye
Bilgiler
Eklenme Tarihi 2 Haziran 2010 tarihinde eklendi.
Okunma Sayısı 3960 kez okundu.
Beğeni Düzeyi
Begeni Sayısı 1 kişi yazıyı beğenmiş.
Eleştiri Sayısı 0 kişi yazıyı eleştirmiş.
Paylaşım
Facebook da Paylaş Facebook' da Paylaş
Yazıyı Profilinizde Paylaşır.

Bu yazıya sadece sitemizin üyeleri yorum yapabilir. Yorum yapabilmek için üye olunuz ya da üye girişi yapınız.
Telif Hakkı Uyarısı!

Sessiz Sözler isimli yazı, Ayşegül Samur tarafından 2 Haziran 2010 tarihinde sitemize eklenmiştir. Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın sitemizdeki sayfasına link vermeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili Kanun gereği Eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 YTL ağır para cezasıdır. Yine İnternet yasası gereği de her hangi bir sitede yazıların kullanılması halinde site sahipleri sorumlu olup, sistemlerini Cumhuriyet Savcılıklarının incelemelerine açmak durumundadır. Gelişen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler; IP tespiti ve yazının gönderildiği bilgisayarın bulunmasına imkan vermektedir. Şikayet halinde, sitemizin avukatları da konu ile ilgileneceklerdir...Giriş PaneliHaftanın Konusu
Barış

Bu hafta, haftanın konusu Barış seçilmiştir. Bu konuda yazılan yazıları okumak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz...

Yazıları Oku

Okudunuz mu ?

MuammerHoşnutKorkuyorum
Muammer Hoşnut

Kitaplar

Hindistan YoluHindistan Yolu
Selma Akar

Köşe Yazıları

Erol SunatBu Kibarlık Bizi Öldürecek!
Erol Sunat

Ertuğrul Erdoğanİyi Bir Hamle Yapmalıyız
Ertuğrul Erdoğan