AnlayamıyorumANLAYAMIYORUM

1923’den 1950’ye kadar devlette beğenilmeyen ne varsa cehape yapmış. Sanki demokrat partiyi kuranlar cehapede görev almamışlar gibi. Dersim olayları sırasında başbakanlık koltuğunda Celal Bayar oturmuyor muydu?

*Fabrikaları cehape kurmuş. Sonraki iktidarlar oraları arpalık gibi kullanarak yandaşlarını doldurmuşlar. Fabrikalar zarar edince de yok pahasına satıp cep harçlığı etmişler. Gerçi hepsi de zarar mı ediyordu? Tokat Sigara Fabrikası, şeker ve çimento fabrikaları gibi.

*Lozan’da cehape adaları, Musul ve Kerkük’ü sınırlarımızın dışında bırakmış. Sonraki iktidarlar, cehape’nin eksiğini tamamlamak için, neden bir adım atmadılar?

*1923-1950 yıllarından cehape sorumluysa, devraldığı Anadolu’nun durumu 1923’den önce daha mı iç açıcıydı?

Tarihî olayları o günün şartlarına göre değerlendirelim. Bir dönem sevabıyla günahıyla yaşanmış. Şimdi biz daha iyisini, daha güzelini gerçekleştirmek için el birliğiyle çalışacağız, başaracağız denilse söylenenlerin tümünü anlarım.

Anladığım gibi de gönülden onaylarım…Yazı Sahibi

Rasim Canbolat
Rasim Canbolat
Yazı Sayısı 614 Yazısı var.
Aldığı Yorum 1644 Yorum Almış
Bilgiler
Eklenme Tarihi 21 Kasım 2013 tarihinde eklendi.
Okunma Sayısı 828 kez okundu.
Beğeni Düzeyi
Begeni Sayısı 1 kişi yazıyı beğenmiş.
Eleştiri Sayısı 0 kişi yazıyı eleştirmiş.
Paylaşım
Facebook da Paylaş Facebook' da Paylaş
Yazıyı Profilinizde Paylaşır.

Bu yazıya sadece sitemizin üyeleri yorum yapabilir. Yorum yapabilmek için üye olunuz ya da üye girişi yapınız.
Telif Hakkı Uyarısı!

Anlayamıyorum isimli yazı, Rasim Canbolat tarafından 21 Kasım 2013 tarihinde sitemize eklenmiştir. Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın sitemizdeki sayfasına link vermeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili Kanun gereği Eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 YTL ağır para cezasıdır. Yine İnternet yasası gereği de her hangi bir sitede yazıların kullanılması halinde site sahipleri sorumlu olup, sistemlerini Cumhuriyet Savcılıklarının incelemelerine açmak durumundadır. Gelişen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler; IP tespiti ve yazının gönderildiği bilgisayarın bulunmasına imkan vermektedir. Şikayet halinde, sitemizin avukatları da konu ile ilgileneceklerdir...Giriş PaneliHaftanın Konusu
Barış

Bu hafta, haftanın konusu Barış seçilmiştir. Bu konuda yazılan yazıları okumak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz...

Yazıları Oku

Kitaplar

Billûr TanesiBillûr Tanesi
Şevki Çiftçi

Köşe Yazıları

Erol SunatBu Kibarlık Bizi Öldürecek!
Erol Sunat

Ertuğrul Erdoğanİyi Bir Hamle Yapmalıyız
Ertuğrul Erdoğan