Cemal Süreya'yı Andık


Kalkma saatinden on dakika önceye kurduğun telefonun alarmı çalar. O on dakikanın güzelce tadı çıkarılır yastığın altında.

Sonra kalkma vakti gelir. Saçlar toplanır , el yüz yıkanır. Aynaya bir bakış atılır ki kimseler görmesin.

Kahvaltı tabakları , çatal ,bıçak ve dolaptan her gün ki sırayla çıkarılıp dizilir masaya zeytin peynir ,reçel. Arz-ı endam ederken onlar masanın tam ortasında , ekmek hazır edilir kenarda. Giyinip oturulur masaya . İlk lokmadan sonra düşünmeden edilmez cemal süreya.

‘Yemek yemek üstüne ne düşünürsün bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.''

Sonra onlarca düşünce hücum eder birden aklına. Yapılacak işler sıraya dizilir , bir telaş bitirilir lokmalar ,başlar koşturmaca. Çocuklar okula , anne babalar işe , dağılır insanlar dünya üzerine.


Bir soluk almak için alınır ele , çay ,kahve ya da sigara . Unutuldu mu sandınız gelir yeniden akla. Bir tatlı ve istekli karşı duruş gibidir onun kelimeleri . Ortak oluverirsiniz bir ucundan. Hayat kısa deyip ,kuşları uçuruşuna gülümsersiniz . Bir güzel sevmektir onun yalnızlığı , eyvallahsız bir vedadır üstü kalsın değişi.

Velhasıl , bir Cemal süreya geçti kahvaltı soframızdan ve yüreğin cız eden yanından.

Ve , evet çok haklısın şairim;
Sevmek ,ne uzun kelime…Yazı Sahibi

Gülşen Kazgın
Gülşen Kazgın
Yazı Sayısı 24 Yazısı var.
Aldığı Yorum 65 Yorum Almış
Bilgiler
Eklenme Tarihi 9 Ocak 2014 tarihinde eklendi.
Okunma Sayısı 902 kez okundu.
Beğeni Düzeyi
Begeni Sayısı 1 kişi yazıyı beğenmiş.
Eleştiri Sayısı 0 kişi yazıyı eleştirmiş.
Paylaşım
Facebook da Paylaş Facebook' da Paylaş
Yazıyı Profilinizde Paylaşır.

Bu yazıya sadece sitemizin üyeleri yorum yapabilir. Yorum yapabilmek için üye olunuz ya da üye girişi yapınız.
Telif Hakkı Uyarısı!

Cemal Süreya'yı Andık isimli yazı, Gülşen Kazgın tarafından 9 Ocak 2014 tarihinde sitemize eklenmiştir. Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın sitemizdeki sayfasına link vermeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili Kanun gereği Eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 YTL ağır para cezasıdır. Yine İnternet yasası gereği de her hangi bir sitede yazıların kullanılması halinde site sahipleri sorumlu olup, sistemlerini Cumhuriyet Savcılıklarının incelemelerine açmak durumundadır. Gelişen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler; IP tespiti ve yazının gönderildiği bilgisayarın bulunmasına imkan vermektedir. Şikayet halinde, sitemizin avukatları da konu ile ilgileneceklerdir...Giriş PaneliHaftanın Konusu
Barış

Bu hafta, haftanın konusu Barış seçilmiştir. Bu konuda yazılan yazıları okumak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz...

Yazıları Oku

Okudunuz mu ?

Hüseyin GaziEkşioğluMızıkçı
Hüseyin Gazi Ekşioğlu

Kitaplar

Fıstıki Kavuniçi HikayelerFıstıki Kavuniçi Hikayeler
Hasan Kamil Erkli

Köşe Yazıları

Erol SunatBu Kibarlık Bizi Öldürecek!
Erol Sunat

Ertuğrul Erdoğanİyi Bir Hamle Yapmalıyız
Ertuğrul Erdoğan