Başın Sağ Olsun Berkin


Berkin Elvan’ı kaybettik. 269 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesine yenik düştü Berkin. Gezi’de yitirdiklerimizin sayısı sekiz oldu.

Hadi Hanım, çayı koy da gel haberleri izleyelim. Hem biliyor musun, sosyal medyada bir sürü kişi baş sağlığı dilemiş. Baş sağlığı dileyenlerin isimlerine bakınca ben dilemekten vazgeçtim. Zamanında bir twitter hesabı açmıştım ama yaşımla uyuşmayan aklım sebebiyle kullanamıyorum twitterı.

Saçmalama hezeyanlarındayım sanırım. Dün akşam haberlerinde dinlemiştim. Polis, Ok Meydanı Hastanesinde yatan Berkin’e destek olmak için orada bekleyenleri dağıtmış.

İnsanlığın bittiği noktadayız. Hiç kimse gazel okumasın. Berkin’in hastaneye yatalı 269 gün olmuş, Cumhurbaşkanı yeni arıyor. Gezi’de ölenler için baştap(t)ırandan henüz bir baş sağlığı duyulmadığı gibi, kendisine Gezi denildiğinde İspanya’daki matadorların gösterdiği kırmızı flamalara saldıran boğalar gibi gözü hiç bir şey görmüyor. Aşağıladıkça aşağılıyor kendisi daha da çukura gömülerek.

Ben açık ve net söylüyorum. Baştap(t)ırana kesinlikle kızmıyorum. Elbette, iktidarda olmamalı. Benim öfkelendiğim kişiler devekuşu misali kafasını kuma gömenler. Gezi’yi itibarsızlaştırdıkça kendileri itibarsızlaşanlar. Her gün televizyonlara çıkıp Erk’i savunanlar, gazete köşelerinde Erk’e yalakalık yapmak için dillerini uzatma ve kayganlaştırma eğitimi almak için birbirini ezenler…

Zirve katillerinin sokağa bırakıldığı, Danıştay katilinin ise mahkemeye yaptığı hakaretten dolayı içerde kaldığı, zamanında Hizbullahçıların salı verildiği, Sedat Peker’in bırakıldığı Türkiye’de yaşamak ne kadar zor. Ne kadar da zor. Bu gün inanın Berkin’e timsah gözyaşlarını dökecekler, Erk’in yıllardır faşizme gitmek için çıkardığı kanunlara bırakın sessiz kalmayı avuçları patlayıncaya kadar alkışlayanlar olacaktır.

Ey toplum, şahsımın da içinde olduğu insanlık;

Size dört tane komedyen sayacağım. Cem Yılmaz, Beyaz, Şahan Gökbakar ve Ata Demirer. Son çevirdikleri filmler toplamda on iki milyon seyirciye ulaştı. Tomarla para kazanıyorlar. Soruyorum size, dördünü toplasanız bir Müjdat Gezen yapar mı? Yapar mı? Dördünün siyasi Erk aleyhinde konuştuğunu, yaptığı filmlerde Erk’i eleştirdiğini, düzeni sorguladığını gördünüz mü? Rahmetli Kemal Sunal’ın filmleri bile bunlarınkinden daha fazla siyasiydi. Ya Üç Adam’a ne demeli. Gençliği arkasında sürüklüyor. Bir gün bile siyasi demeç verdiler mi? Bir ülkede mizah bile sustuysa susturulmuşsa demiyorum, varın gidin; o ülkede demokrasi dışında her şey olur. Eminim Metin Akpınar diyordur, şimdi ki hükümetin yaptıkları bizim zamanımızda olacaktı, ne sloganlar çıkartırdık ne sloganlar. Mizahçıların yapmadığını bu yaştan sonra Kılıçdaroğlu yapıyor Bahçeli yapıyor. Alo Fatih hattı, Başçalan, dört bakan bir başçalan vb.

Hepimiz Hrant Dink, hepimiz Ermeniyiz dediğimiz gibi zamanında, şimdi de hepimiz Gezi, hepimiz Berkiniz deriz ve akşamda evimize çekilir gece de ver yansın deriz Kezban’a. İnsanlık ayıbını Kezban’ın bedeninde gideririz.

Sekiz can, sekiz fidan. Ben hepsinin adını sayamam. Ali İsmail Korkmaz’ın da o insanın yüreğini okşayan bakışını da unutamam. İnsan gibi bakıyordu sevgi dolu. O bakışlarda kötülüğe ait bir gölge bile yoktu. Yoktu…

Başın sağ olsun Berkin.

Giderken yanına aldığın insanlığı, ahlâkı, adaleti, vicdanı, sevgiyi, doğruluğu, hakkı, hukuku lütfen Gezi’de kaybettiklerimizle paylaş…

Biz nasıl olsa cumartesi ya da Pazar günü alış veriş merkezine gidip güzelce pizzalarımızı, hamburgerlerimizi yiyip kolalarımızı içtikten sonra gireceğimiz bir komedyenin filminde patlamış mısırları doldurduğumuz ağzımızdan kalan boşluklarda attığımız kahkahalara gözyaşlarımızı bırakırız.

Lütfen, kabul et onları.

Ki vicdanımız rahatlamış olarak Kezban ablana masal anlattıralım…ersin başeğmez
11 mart 2014 09:30 _izmir
çaysız_şekersiz ve bademsiz


Yazı Sahibi

Ersin Başeğmez
Ersin Başeğmez
Yazı Sayısı 618 Yazısı var.
Aldığı Yorum 682 Yorum Almış
Bilgiler
Eklenme Tarihi 11 Mart 2014 tarihinde eklendi.
Okunma Sayısı 712 kez okundu.
Beğeni Düzeyi
Begeni Sayısı 1 kişi yazıyı beğenmiş.
Eleştiri Sayısı 0 kişi yazıyı eleştirmiş.
Paylaşım
Facebook da Paylaş Facebook' da Paylaş
Yazıyı Profilinizde Paylaşır.

Bu yazıya sadece sitemizin üyeleri yorum yapabilir. Yorum yapabilmek için üye olunuz ya da üye girişi yapınız.
Telif Hakkı Uyarısı!

Başın Sağ Olsun Berkin isimli yazı, Ersin Başeğmez tarafından 11 Mart 2014 tarihinde sitemize eklenmiştir. Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın sitemizdeki sayfasına link vermeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili Kanun gereği Eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 YTL ağır para cezasıdır. Yine İnternet yasası gereği de her hangi bir sitede yazıların kullanılması halinde site sahipleri sorumlu olup, sistemlerini Cumhuriyet Savcılıklarının incelemelerine açmak durumundadır. Gelişen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler; IP tespiti ve yazının gönderildiği bilgisayarın bulunmasına imkan vermektedir. Şikayet halinde, sitemizin avukatları da konu ile ilgileneceklerdir...Giriş PaneliHaftanın Konusu
Barış

Bu hafta, haftanın konusu Barış seçilmiştir. Bu konuda yazılan yazıları okumak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz...

Yazıları Oku

Kitaplar

Kırmızı Saten ElbiseKırmızı Saten Elbise
Suzan Kuyumcu

Köşe Yazıları

Erol SunatBu Kibarlık Bizi Öldürecek!
Erol Sunat

Ertuğrul Erdoğanİyi Bir Hamle Yapmalıyız
Ertuğrul Erdoğan