Hukuk Devleti


HUKUK DEVLETİ

İlköğretim okulunda sekiz yıl, lisede dört yıl okuduktan sonra üniversite sınavına katılan iki milyon öğrenci içinde ilk beş bine girip tıp fakültesini veya hukuk fakültesini kazandınız. Çektiğiniz nice çilelerin ve ailenizin üstlendiği onca maddi külfetin ardından son sınıfa geldiğinizde hükûmet bir karar alıyor: “Tıp mezunları doktor olamaz, hukuk mezunları avukatlık yapamaz.

Şimdi sizin hayalleriniz ve ailenizin ümitleri yerle bir…

Diyeceksiniz ki bu varsayım çok saçma. Hukuk devletinde bir meclis böyle bir yasa çıkarır mı? Elbette ki çıkarmaz. Hükûmet böyle bir karara imza atar mı? Elbette ki atmaz.

Ben böyle düşünmüyorum. Hükûmetin aldığı son kararı dikkatle irdeleyin. Polis akademilerini kapatmışlar?

Olabilir; memleketin polise ihtiyacı kalmamıştır, kapatabilirsin.

Peki dört yıl, üç yıl, iki yıl, bir yıl önce bu okula girip de hâlen okuyan öğrenciler ne olacak?

Onlar iktisat fakültelerine kaydırılacakmış. İşte bu yanlış. Yedi yaşından beri okullarda okuyup polis akademisi son sınıfa gelen bir öğrenciye “Sen polis olamazsın. demek gerçek hukuk devletlerinde rastlanmayacak vahşi bir uygulamadır.

Allah, polis akademilerinde okuyan bin beş yüz gence ve ailesine sabır, bu kararı alan yetkililere de akıl fikir ihsan etsin!

Birçok vatandaşımız bu tür keyfî ve hukuksuz uygulamaların sadece AKP hükûmetleri döneminde gerçekleştiği zannına kapılabilir. Hayır, çok eski yıllarda da böyle kararlar alınmıştı. Ailemi ve iki komşumu ilgilendirdiği için başka bir örnek vereceğim.

İlkokulu bitirdikten sonra yatılı okul sınavlarına girip Arifiye İlköğretmen Okulu''nu kazandım. Altı yıl yatılı okuyacak ve on yedi yaşımdayken ilkokul öğretmeni olacaktım. Bu olay, köyde çiftçilik yaparak geçinmeye çalışan ailem için bulunmaz bir nimetti.

Öğretmen okulu dördüncü sınıftayken erkek kardeşim Ender de yatılı okul sınavlarına girmiş ve Bursa Erkek Lisesi''nde, Bursa İmam-Hatip Okulu''nda ve Arifiye İlköğretmen Okulu''nda parasız yatılı okumaya hak kazanmıştı. Önümüzde üç seçenek vardı. Ailemin üniversitede çocuk okutması mümkün değildi; bu sebeple lise seçeneği tercih listemizden otomatikman silinmişti. Babam kardeşimin imam olmasını istiyor, Ender ise öğretmenlik hayallerinde ısrar ediyordu.

Sonunda kardeşim de benim okuluma geldi. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin, beni ve kardeşimi bu millet yıllarca yatılı okuttu; yiyecek, yatak ve elbise verdi. Ben öğretmen olup otuz yıl öğretmenlik yaptım.

Kardeşime ne mi oldu? Öğretmen okulu son sınıfa geçtiği sene Bülent Ecevit''in başbakanlığı dönemindeki hükümet bir karar aldı: “Öğretmen okulları, öğretmen lisesi oldu.

Olabilir; hükümetin eğitim politikasıdır. İlkokul öğretmenine ihtiyaç kalmamıştır, okulu kapatabilirsin veya liseye dönüştürebilirsin. Peki bu okullarda okuyan on binlerce öğrenci ne olacak? Henüz on iki yaşındayken “Ailemin beni üniversitede okutmak için maddi gücü yok, liseye gidemem; imam da olmak istemiyorum, ben abim gibi öğretmen olacağım. diyen kardeşim ne olacak? Onun hayalleri, annemin babamın ümitleri ne olacak?

Kardeşime ve on binlerce öğretmen adayına şöyle dedi Ecevit ve kurmayları:

“Siz öğretmen olamazsınız.

Geçmişteki ve hâlihazırdaki devlet adamlarına soruyorum: “Biz ne zaman hukuk devleti olacağız?


Yazı Sahibi

Erturan Elmas
Erturan Elmas
Yazı Sayısı 92 Yazısı var.
Aldığı Yorum 405 Yorum Almış
Bilgiler
Eklenme Tarihi 26 Kasım 2014 tarihinde eklendi.
Okunma Sayısı 819 kez okundu.
Beğeni Düzeyi
Begeni Sayısı 0 kişi yazıyı beğenmiş.
Eleştiri Sayısı 0 kişi yazıyı eleştirmiş.
Paylaşım
Facebook da Paylaş Facebook' da Paylaş
Yazıyı Profilinizde Paylaşır.

Bu yazıya sadece sitemizin üyeleri yorum yapabilir. Yorum yapabilmek için üye olunuz ya da üye girişi yapınız.
Telif Hakkı Uyarısı!

Hukuk Devleti isimli yazı, Erturan Elmas tarafından 26 Kasım 2014 tarihinde sitemize eklenmiştir. Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın sitemizdeki sayfasına link vermeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili Kanun gereği Eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 YTL ağır para cezasıdır. Yine İnternet yasası gereği de her hangi bir sitede yazıların kullanılması halinde site sahipleri sorumlu olup, sistemlerini Cumhuriyet Savcılıklarının incelemelerine açmak durumundadır. Gelişen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler; IP tespiti ve yazının gönderildiği bilgisayarın bulunmasına imkan vermektedir. Şikayet halinde, sitemizin avukatları da konu ile ilgileneceklerdir...Giriş PaneliHaftanın Konusu
Barış

Bu hafta, haftanın konusu Barış seçilmiştir. Bu konuda yazılan yazıları okumak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz...

Yazıları Oku

Kitaplar

Butimar''ın Öldüğü YerButimar''ın Öldüğü Yer
Gürkal Gençay

Köşe Yazıları

Erol SunatBu Kibarlık Bizi Öldürecek!
Erol Sunat

Ertuğrul Erdoğanİyi Bir Hamle Yapmalıyız
Ertuğrul Erdoğan