Mukayeseli Sohbet


MUKAYESELİ SOHBET

Hanfendi anlatıyor:

-Görmeye gittiğimiz oğlumun yanında bir sene kadar kaldık, eşimle. O nedenle hayli tanıdım Avustralya''yı diyor. Ora insanı evlere girerken galoş giymiyor, ayakkabılarını da çıkarmıyorlar. Neden çıkarsınlar ki temizlik yönünden adamların sokaklarının evlerinden farkı yok… Belki inanmazsınız. Her sabah sokak ve kaldırımları sabunlu su ile yıkıyorlar.

- Biz çıkarıyoruz da ne oluyor sanki? Uzun yol otobüsünde ayakkabısını çıkaran yolcunun başında muavin hemen bitiyor. Yolcular rahatsız oluyor, giy çabuk ayağını diye… Çünkü otobüsün içini kesif bir ayak kokusu alır. Muavinin deodorant sıkması da kâr etmez.

Henüz apartmanda oturmayı öğrenemedik gitti. Ayakkabılarımızı daire kapımızın önünde çıkarıp dalıyoruz eve. Akşama kadar sürüklediğimiz spor ayakkaplarının içinde ayaklarımız terledi. Nefes alıp biraz ferahladı ama kokusunu da merdiven boşluğuna yaydı. Böylece merdiven boşluğunun İzmir girişindeki kokudan farkı kalmıyor. Şimdilerde kurbağalı dere de öyleymiş…

O yüzdendir ki dostum Mehmet Tapar''ın camilere sıra sıra tahta döşensin önerisi boşuna değildir. “Hiç olmazsa diyor Tapar, alnımızı koyduğumuz yer bari temiz olsun. Evet, abdest almadan namaza durmuyoruz ama kaçımızın ayağı ve çorabı, banyodan yeni çıktığımız kadar temiz?

-Evler, genellikle iki katlı ve bahçelidir. Bahçenin temizliğinde çıkan ot, dal gibi katı atıklar için araç çağırmak zorundasın. Ücretiyle atıklarını alır götürürler. Bizler gibi çöp konteynırının yanına bırakıp belediyenin taşımasını beklemek yasaktır. Anında yüklü bir ceza ile karşılaşmanız güçlü ihtimaldir.

Orada ücretler dolgun ama hayat şartları da o kadar pahalı. Oğlum yıllarca çalıştı. Maddi olarak gittiği gibi geldi.

Öyle deyince bir başka tanıdığım emekli öğretmen, ağabey geldi aklıma. O da Almanya''da işçilik, öğretmenlik yaptıktan sonra Tığ teber şah-ı merdan döndüğü için banka kredisiyle ancak alabilmiş, başını sokacağı bir evi. “Almanlar gibi yaşarsan para biriktiremezsin diyor. Ben onlar gibi yaşadım, ülkeme beş parasız döndüm. Buradan götürdüğün bulgur, un, mercimek, nohutla beslenirsen para sahibi olabilirsin. Yoksa benim gibi tıngır elek tıngır saç, elin hamur, karnın aç… Meteliğe kurşun atarak dönersin ülkene...

İnanç, ibadet ve kıyafet özgürlüğü sınırsız. Devlet her türlü inanca eşit mesafede. Dayatma yok. Ancak kişilerin inançlarını özgürce yaşamaları devlet garanti ve güvencesindedir.

İşte laik düzen budur. İnsanoğlu bu düzene ulaşabilmek için ne mücadele vermiş. Allah ile kul arasına girilir mi?

Sağlık da devlet güvencesindedir. Örneğin yalnız yaşıyorsun. Hastalandın. Düğmeye basınca tam donanımlı ambulans kapının önündedir. Evde tedavi etmeye çalışırlar. Gerekiyorsa hastaneye götürürler.

Son yıllarda ülkemizin sağlık hizmetleri de epey düzeldi. 112''ler evde bakım üniteleri vb. böyle giderse hiçbir ülkeye özenmeyiz inşallah!
Ülkesine dönen yabancıların da evlerine dönünce Türkiye''yi böyle anlatacakları günler dileğiyle...


Yazı Sahibi

Rasim Canbolat
Rasim Canbolat
Yazı Sayısı 614 Yazısı var.
Aldığı Yorum 1644 Yorum Almış
Bilgiler
Eklenme Tarihi 31 Mart 2016 tarihinde eklendi.
Okunma Sayısı 312 kez okundu.
Beğeni Düzeyi
Begeni Sayısı 1 kişi yazıyı beğenmiş.
Eleştiri Sayısı 0 kişi yazıyı eleştirmiş.
Paylaşım
Facebook da Paylaş Facebook' da Paylaş
Yazıyı Profilinizde Paylaşır.

Bu yazıya sadece sitemizin üyeleri yorum yapabilir. Yorum yapabilmek için üye olunuz ya da üye girişi yapınız.
Telif Hakkı Uyarısı!

Mukayeseli Sohbet isimli yazı, Rasim Canbolat tarafından 31 Mart 2016 tarihinde sitemize eklenmiştir. Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın sitemizdeki sayfasına link vermeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili Kanun gereği Eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 YTL ağır para cezasıdır. Yine İnternet yasası gereği de her hangi bir sitede yazıların kullanılması halinde site sahipleri sorumlu olup, sistemlerini Cumhuriyet Savcılıklarının incelemelerine açmak durumundadır. Gelişen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler; IP tespiti ve yazının gönderildiği bilgisayarın bulunmasına imkan vermektedir. Şikayet halinde, sitemizin avukatları da konu ile ilgileneceklerdir...Giriş PaneliHaftanın Konusu
Barış

Bu hafta, haftanın konusu Barış seçilmiştir. Bu konuda yazılan yazıları okumak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz...

Yazıları Oku

Okudunuz mu ?

Uğur DenizYaşayanKaldır Başını İndir Kaşını!
Uğur Deniz Yaşayan

Kitaplar

Sarhoş TuristSarhoş Turist
Fehim Kervancı

Köşe Yazıları

Erol SunatBu Kibarlık Bizi Öldürecek!
Erol Sunat

Ertuğrul Erdoğanİyi Bir Hamle Yapmalıyız
Ertuğrul Erdoğan